ÇAJ I GJELBËR ME XHENXHEFIL

Vetitë dhe qëllimi: Çaji i gjelbër me xhenxhefilit është një përzierje e shkëlqyer bimore e pasur me vitamina (C, A, B, E), minerale (kalium, magnez) dhe përbërës aktivë që do t’ju freskojnë, por edhe do të forcojnë sistemin tuaj imunitar. Çaji i gjelbër përmban vitaminë C, katekina dhe polifenole që kanë një efekt pozitiv në të gjithë organizmin. Përzierja e çajit përmban antioksidantë të fortë që parandalojnë efektet negative të radikalëve të lirë. Rrënja e xhenxhefilit në çaj përmirëson qarkullimin e gjakut duke vepruar si vazodilator. Pasi që stimulon prodhimin e lëngjeve gastrike relakson muskujt tretës, thith dhe neutralizon toksinat në stomak dhe ndihmon me ngërçet dhe dispepsi.

Përbërësit: përzierja e çajit përmban: gjethe çaji gjelbër 75%, rizomë xhenxhefili 16%, aromë limoni 4%, lëvozhga limoni 3%, pjesë mbitokësore e borzilokut 2%.

Dozimi dhe mënyra e përdorimit: një qese filtri tretet në 200 ml ujë të valuar. Lëreni të qëndrojë për 5-10 minuta, më pas pihet i freskët dhe nëse është e nevojshme mund të ëmbëlsohet.

Paketimi: 20 qese filtri 2 g

Ruajtja: Të ruhet në temperaturë deri në 25 ºC, në vend të thatë