ÇAJ BORONICË E KUQE

Vetitë dhe qëllimi: Boronica e kuqe është një barishte vendase në Amerikën e Veriut. Frutat e saj janë të pasura me minerale, vitaminë A, vitaminë C, kalcium dhe fibra. Boronica e kuqe përdoret zakonisht në trajtimin e infeksioneve të traktit urinar. Çaji i boronicës së kuqe përdoret për spazmat e fshikëzës dhe inflamacionin e veshkave, si dhe ndihmon edhe personat që vuajnë nga reumatizma.

Përbërësit: fruta boronicë 20%, fruta mollë 20%, manaferra  10%, trëndafil 10%, hibiscus 25%, lëvozhgë portokalli 10%, aroma portokalli 2.5%, aroma limoni 2.5%.

Dozimi dhe mënyra e përdorimit: një qese filtri tretet në 200 ml ujë të valuar, lihet të qëndrojë 5-10 minuta, më pas pihet i freskët dhe nëse është e nevojshme mund të ëmbëlsohet.

Paketimi: 20 qese filtri

Ruajtja: Të ruhet në temperaturë deri në 25 ºC, në vend të thatë