ШИПКА СО ХИБИСКУС ФИЛТЕР ЧАЈ

Особини и намена:  Шипка со хибискус чајниот напиток се користи за ублажување на тегобите во дигестивниот систем. Плодот од шипка е богат со витамин Ц, органски киселини, етерични масла, витамин А, Б1, Б3, К, Е, пектин, танин, бета-каротен, ликопен, лутеин и биофлавоноиди. Хибискусот на чајот му ја дава карактеристична боја.

Состав: плод од шипка, цвет од хибискус

Дозирање и начин на употреба: една филтер кесичка се раствара во 200 ml зовриена вода. Чајниот напиток се остава да стои 5-10 минути, потоа се пие свеж и може да се заслади по желба.

Пакување: 20 филтер кесички по 3 g

Чување: да се чува на температура до 25⁰C на суво место