БИОВИТ ИМУНО ДИРЕКТ КЕСИЧКИ

Особини и намена: Biovit Imuno Direct е додаток во исхраната наменет за нормално функционирање на имуниот систем. Благодарение на својот состав, присувството на природен витамин Ц и биофлавоноиди, Biovit Imuno Direct придонесува за подобра апсорпција и искористеност на витамин Ц во организмот.

Состав: една кесичка содржи витамин Ц (аскорбинска киселина) 320 mg, цинк (од цинк цитрат) 10 mg, витамин Д3 (холекалциферол) 20 μg, екстракт од плод од ацерола (Malpighia punificifolia L.) 10 mg, екстракт од плод од шипка (Rosa canina L.) 10 mg

Останати состојки: сорбитол, природна арома на портокал, состојка против згрудчување (талк), засладувачи (еохесперидин DC E 959 и сукралоза 955)

Дозирање и начин на употреба: деца од 3 до 10 години, една кесичка се раствара во 150 ml вода. Возрасни 1 до 2 кесички дневно. Содржината на кесичката се истура директно на јазик. Прашокот во кесичката многу брзо се топи и не мора да се зема со вода. Производот е безбеден за употреба кај трудници и доилки.

Пакување: 16 кесички

Чување: Да се чува на температура до 25 ºC, на суво место, подалеку од дофат на деца