Зелен филтер чај 20 x 2 g

Зелен филтер чај 20 x 2 g


Намена : Зелениот чај е моќен антиоксиданс кој треба да биде дел од секојдневната исхрана.
Делување : Зелениот чај, како и другите чаеви од растението Camellia sinensis е богат извор на полифеноли. Тоа се моќни антиоксиданси кои ги уништуваат слободните радикали во телото. Еден од најстарите светски познати истражувачи за корисното дејство на зелениот чај, Џон Вајсбургер, тврди дека зелениот и црниот чај содржат 8-10 пати повеќе полифеноли, отколку овошјето и зеленчукот. Освен антиоксиданси, зелениот чај содржи и витамин C, некои витамини од групата B, цинк,магнезиум, калиум, манган и флуорид. Заштитува од срцеви заболувања: Редовното консумирање на зелен чај го намалува ризикот од срцев удар и атеросклероза. Исто така, овозможува полесно и побрзо закрепнување на пациентите кои доживеале срцев удар.. Зелениот чај помага во заштитата од настинка и грип, го подобрува имунитетот. Помага за намалување на „лошиот“ холестерол: консумирањето на барем 2 чаши зелен чај дневно го намалува нивото на „лош“ холестерол (LDL) во телото. Зелениот чај има способност да го заштити црниот дроб од токсините како алкохолот и од хемикалиите што ги има во чадот од цигарите. Спречува појавување на камен во бубрезите: Околу 5% од светската популација страда од камен во бубрезите, а зелениот чај ни овозможува на природен начин да се бориме против оваа болест. Го подобрува денталното здравје. Веќе постојат докази дека зелениот чај ја спречува појавата на кариес, но исто така и ги уништува бактериите во устата кои што предизвикуваат лош здив.
Состав : Лист од зелен чај (Theae folium) 100%.
Припрема : Филтер врекичката прелијте ја со 2 dl зовриена вода и поклопете.
По 5 -10 минути извадете ја филтер врекичката и уживајте во природниот вкус. Засладете по желба.