Зелен чај со ѓумбир 20 x 2 g

Зелен чај со ѓумбир 20 x 2 g


Намена : Зелениот чај со ѓумбир се користи за освежување и зајакнување на имунолошкиот систем.
Делување : Зелениот чај со ѓумбир е одлична билна мешавина богата со витамини (Ц, А, Б, Е), минерали (калиум, магнезиум) и активни состојки кои ќе Ве освежат но и ќе го зајакнат вашиот имунолошки систем. Зелениот чај содржи витамин Ц, катехини и полифеноли кои имаат позитивно дејство на целиот организам. Содржи силни антиоксиданси кои ги спречуваат негативните ефекти на слободните радикали - причинители на многу болести. Катехините од зелениот чај растворени во вода го спречуваат растот и развојот на туморските клетки и со самото тоа заштитуваат од појава на рак. Коренот од ѓумбир во чајот: ја подобрува циркулацијата на крвта дествувајќи како вазодилататор, има антикогултивно дејство што значи е добар против тромбоза, делува поволно на системот за варење, бидејќи ја стимулира продукцијата на желудочните сокови, ги релаксира дигестивните мускули, ги апсорбира и неутрализира отровите во желудникот, со што помага при грчеви и лошо варење, на системот за дишење делува како антисептик и антиспазмолитик, со што помага во случај на воспаление на дишните патишта, астма, воспаление на синусите и крајниците, ефикасен е при лекување на настинки и грип, делува противвоспалително на урогениталниот систем и делува освежувачки.
Состав : Лист од зелен чај (Theae folium) 75%; ѓумбир, ризом (Zingiberis rhizoma) 16%; арома од лимон 4%; кора од лимон (Citri cortex) 3%; босилек, надземен дел (Basilici herba) 2%.
Припрема : Филтер кесичката прелијте ја со 2 dl зовриена вода и поклопете.
По 5 -10 минути извадете ја филтер кесичката и уживајте во природниот вкус. Засладете по желба.