Шумско овошје филтер чај 20 x 2,5 g

Шумско овошје филтер чај 20 x 2,5 g


Намена : Ги освежува и намалува проблемите со дигестивниот систем.
Делување : Чајот е освежителен, со слаткаст вкус, но и помалку остар, со мирис во кој се препознава изобилството на компоненти. Заради присутните билки и овошје, и нивните особини, чајот се препорачува за подобрување на варењето на храната, при состојби на цревни воспаленија, за подобрување на циркулацијата и како благ диуретик кој го потпомага излачувањето на вишокот течности од организмот. Овој интересен чај освојува со аромите на шумско овошје и овозможува врвно освежување на секој што ќе посака да ужива во богатиот вкус на бобинките.
Состав : Цвет од хибискус (Hibisci flos) 44%; плод од јаболко (Piri mali fructus) 33%; лист од капина (Rubi fruticosi folium) 10%; плод од шипка (Cynosbati fructus, Rosae pseudofructus) 4,8%; лимонска киселина (Acidum citricum) 2%; арома на црна рибизла 1,425%; арома на малина 1,425%; арома на капина 1,425%; арома на јагодка 1,425%; плод од бозел (Sambuci fructus) 0,5%.
Припрема : Филтер кесичката прелијте ја со 2 dl зовриена вода и поклопете.
По 5 -10 минути извадете ја филтер кесичкатаа и уживајте во природниот вкус. Засладете по желба.