Шипка со хибискус филтер чај  20 x 3 g

Шипка со хибискус филтер чај 20 x 3 g


Намена : Ги освежува и намалува проблемите со дигестивниот систем.
Делување : Плодовите од шипка (Cynosbati fructus) се богати со витамин С, органски киселини , етерични масла и др. Чајниот напиток од шипка освежува и опоравува и како таков се препорачува како благопријатен, ароматичен, топол или ладен напиток. Хибискусот на чајот му ја дава карактеристична боја. Една шолја полна со плод на шипка количински содржи витамин С исто колку што има во 40 портокали. Само една чаша чај од шипки ги задоволува дневните потреби на човекот за витамин С. Многу е важно да се истакне дека со варење – шипката НЕ ГО ГУБИ ВИТАМИНОТ С, што е случај кај многу други намирници. Шипката исто така содржи и витамин А, Б1, Б3, К, Е, пектин, танин, бета-каротен, ликопен, лутеин и биофлавоноиди. Освен што го снабдува организмот со корисни материи, чајот од шипка создава чувство на ситост и го помага излачувањето на штетните материи. Напитокот од овој плод посебно им се препорачува на доилки, бидејќи витаминот С преминува во млекото, а бебето го прави поздраво и поотпорно.
Состав : Плод од шипка (Cynosbati fructus), pulvis и цвет од хибискус (Hibisci flos), pulvis
Медицинска примена: Го зајакнува имунолошкиот систем и се бори против сите инфекции, настинки, грип и вируси; помага во борба против стресот и хроничниот умор; одличен тоник за исцрпеност кој се користи и кај рековалесцентните болни; моќен антиоксидант кој се бори против слободните радикали и го забавува стареењето; има антитоксичен ефект- го чисти и детоксифицира телото од надворешните штетни супстанци; најновите истражувања покажуваат дека пушачите уништуваат 25-100 мг на витамин С во организмот со секоја цигара- шипката има способност да го надополни изгубениот витамин С кој што се унишштува со чадот од цигарите и исто така помага да се намали зависноста од никотинот; помага во намалувањето на нивото на холестеролот во крвтаи го зајакнува кардиоваскуларниот систем; демонстрира антиалергенско дејство, го зајакнува имунитетот на респираторно ниво и помага во превенција на алергиите; шипката има и антивоспалително, диуретичко и лаксативно дејство; ја зголемува физичката кондиција и општата благосостојба на организмот.
Припрема : Филтер кесичката прелијте ја со 2 dl зовриена вода и поклопете.
По 5 -10 минути извадете ја филтер кесичката и уживајте во природниот вкус. Засладете по желба.