Нане (Menta) филтер чај 20 x 1,5 g

Нане (Menta) филтер чај 20 x 1,5 g


Намена : Чај од лист на нане (Menthae piperitae folium), делува лесно смирувачки и ги смирува проблемите во дигестивниот систем – грчеви, надуеност и нагон на повраќање, а делотворен е и против полесен степен на дијареа.
Делување : Нането е мошне миризлива билка, особено нејзиниот лист затоа што во него има најмногу етерични масла од што воглавном и потекнува лековитоста на ова растение. Освен етерично масло со специфичен пријатен мирис кој освежува и лади (заради присуството на ментол) во листот има и малку танини, горки и други корисни состојки заради што дејството на ова растение е повеќеструко и разсноврсно, а примената е поширока. Чајот од нане е корисен при главоболка, стомачни проблеми, несоница, општа слабост и малаксаност, настинка и кашлица. Во народната медицина нането се покажало како природен лек кај: цревни заболувања (дијареа и надуваност на стомакот), заболувања на дишните патишта (воспаление на устата, грлото и кај кашлица), нервоза, болести на жолчното кесе и жолчните патишта, болести на црниот дроб итн. Чајот од нане делува смирувачки и ги јакне нервите.
Состав : Метвица (нане), лист (Menthae piperitae folium), pulvis
Припрема : Филтер кесичката прелијте ја со 2 dl зовриена вода и поклопете.
По 5 -10 минути извадете ја филтер кесичката и уживајте во природниот вкус. Засладете по желба.