Хорсевит гел 500 мл

Хорсевит гел 500 мл


Карактеристики и намена : Хорсевит гелот (коњскиот балзам) се користи за лесна масажа, со избегнување на подрачјата околу очите. Екстрактот од див костен, како составен дел на овој гел ја потикнува циркулацијата, поволно делува на вените и капиларите. Екстрактот од арника има аналгетско и противвоспалително дејство, ги олеснува болките во мускулите. Се користи кај ревматските болки и подкожните хематоми. Камфорот дава осет на ладење. Има анестетичко дејство на нервните завршетоци за болка. Ментолот делува анестетички на болното место и пријатно ја лади кожата.

Дозирање и начин на употреба
Се нанесува на кожата 3-4 пати на ден со лесна масажа.