Брусница филтер чај 20 x 2,5 g

Брусница филтер чај 20 x 2,5 g


Брусница : Брусницата е билка со потекло од Северна Америка. Првично тоа е саморастечка билка се до почетокот на 19 век кога почнува и да се одгледува како резултат на зголемемните потреби. Таа е ниска, секогаш зелена грмушка со јазлесто стебло и сјајни листови. Цветовите и се црвенкасто-бели во облик на sвоно сместени на врвот од билката. Плодот е со корално црвена боја и со изразито-киселкаст вкус. Ретко која билка со своите плодови, како брусницата, која е природен антибиотик го има потврдено својот придонес во здравјето. Нејзините плодови се богати со различни заштитни материи, кои содржат минерали, витамин А, витамин Ц, калциум и растителни влакна. Брусницата е антибиотик, а најчесто се користи за лечење на органите за мокрење.Чајот е корисен при грчеви на мочниот меур и воспаление на бубрезите, помага кај луѓе што патат од гихт и реума.
Состав : Плод од брусница 20%, плод од јаболко 20%, бобинки од бозел 10%, шипка 10%, хибискус 25%, кора од портокал 10%, природно идентична арома на портокал 2,5% и природно идентична арома на лимон 2,5%.
Припрема :Филтер врекичката прелијте ја со 2 dl зовриена вода и поклопете.
По 5 -10 минути извадете ја филтер врекичката и уживајте во природниот вкус. Засладете по желба.